Czy na umowę zlecenie możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego?

Decydując się na podjęcie pierwszych kroków w celu zakupu mieszkania na własność, warto poznać podstawowe kryteria oraz zasady, które obowiązują podczas załatwiania wszelkich formalności z tym związanych. Posiadanie stałej pracy oraz konkretnego rodzaju umowy jest podstawowym kryterium wymaganym przez praktycznie każdą instytucję finansową. Zależnie od rodzaju zatrudnienia zdolność kredytowa może być większa, lub mniejsza. Jak banki zapatrują się na osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie? Czy warto starać się o kredyt hipoteczny będąc zatrudnionym wyłącznie na umowę zlecenie? Spełniając kryteria dotyczące źródła dochodu, można bez problemu starać się o kredyt hipoteczny. Umowa zlecenie jest jednak takim typem dokumentu, który jest szczególnie weryfikowany przez banki.

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny – czy to ma sens?

Pracując od dłuższego czasu na umowę zlecenie, można przyjąć, że istnieje spora szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Należy jednak spełniać kilka warunków, jakie stawiane są przez banki. Przede wszystkim, umowa zlecenie powinna być zawarta co najmniej 6 miesięcy wstecz oraz na minimum rok do przodu. W większości instytucji ten wymóg jest nie do przeskoczenia, gdyż jest to nieco mniej pewny typ umowy. Obostrzenia definiują bezwzględnie, jaki typ umowy jest akceptowalny podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny. Umowa zlecenie – 6 miesięcy jej trwania to absolutne minimum w przypadku osób chcących starać się o kredyt hipoteczny.

Jakie warunki trzeba spełnić wnioskując o kredyt hipoteczny z umową zlecenie?

Praktycznie wszystkie banki posiadają szczegółowe wymogi, które mówią wprost, w jaki sposób można uzyskać pozytywną odpowiedź na wniosek o kredyt hipoteczny. Umowa zlecenie na czas nieokreślony to idealna sytuacja, ponieważ tak skonstruowany dokument będzie akceptowalny przez większość instytucji. Wymogiem jest jednak czas trwania takiej umowy co najmniej 6 miesięcy wstecz. Osoby pragnące ubiegać się o pożyczkę długoterminową muszą też posiadać stałe miejsce zameldowania, otrzymywać wynagrodzenie bezpośrednio na rachunek bankowy, a także mieć dobrą historię kredytową w BIK. Warto wiedzieć, że punktacja BIK nie ma tak dużego wpływu na zdolność kredytową, jak liczne opóźnienia w spłacie zobowiązań. Szczególnie istotne są braki spłat kredytów powyżej 30 dni. W takiej sytuacji bank może odrzucić wniosek o kredyt hipoteczny ze względu na duże ryzyko występowania opóźnień. Kolejnym warunkiem, który stawiany jest przez banki jest ukończenie minimum 18-go roku życia. Ważny dowód osobisty, stałe miejsce zamieszkania
i odpowiednio wysokie dochody to podstawa do uzyskania kredytu hipotecznego.

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny na umowę zlecenie?

By dostać kredyt w przykładowej kwocie 300 tysięcy złotych na umowę zlecenie, trzeba zarabiać co najmniej 3000 złotych miesięcznie z wypłatą na rachunek bankowy. Wiele instytucji wymaga wyciągów z konta z ostatnich 3,6 lub nawet 12 miesięcy. Takie czynności wykonywane są w celu sprawdzenia wiarygodności wnioskodawcy. Warto wspomnieć, że zarobki osób poniżej 26-go roku życia na umowę zlecenie są o wiele większe niż tych, którzy przekroczyli już tę barierę wiekową. Wynika to ze względu ja brak dodatkowych opłat związanych ze składką na PIT. Dobrym rozwiązaniem jest więc złożenie wniosku jeszcze przed 26 rokiem życia, aby dochody były nieco większe. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi starania o kredyt hipoteczny. Umowa zlecenie – jaki bank wybrać, aby dochody z tego typu umowy były uwzględnione? Najpopularniejszymi bankami posiadającymi oferty dla osób pracujących na umowę zlecenie są: PKO SA, Santander, Millenium oraz Getin Bank. Warto jednak zweryfikować wszystkie oferty przy pomocy rankingów kredytów hipotecznych, gdyż każda instytucja dyktuje zupełnie odmienne warunki finansowania.

Czy warto decydować się na kredyt hipoteczny posiadając umowę zlecenie?

Podejmując decyzję o złożeniu wniosku na kredyt hipoteczny, należy uwzględnić wszystkie za
i przeciw takiemu rozwiązaniu. Osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia na czas nieokreślony mogą liczyć na atrakcyjne oferty finansowania od co najmniej kilku instytucji finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że ten typ zatrudnienia jest szczegółowo weryfikowany przez banki, a w skrajnych przypadkach wymagane może być dostarczenie dodatkowych zaświadczeń o zarobkach od pracodawcy. Nie należy jednak rezygnować         z marzeń o własnym mieszkaniu jeśli pracuje się na podstawie umowy zlecenia. Ten typ zatrudnienia w żadnym stopniu nie wyklucza wniosków o kredyt hipoteczny – wystarczy bowiem spełnić kilka warunków, jakie stawiane są wnioskodawcom przez banki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *