Czy jest możliwe odstąpienie od ubezpieczenia kredytu?

Posiadając kredyt hipoteczny, samochodowy lub gotówkowy bardzo często można spotkać się
z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które wymagane jest przez banki podczas podpisywania umowy. Jest to związane z pewnym zabezpieczeniem instytucji przed ewentualną stratą pracy dłużnika lub innych aspektów mających wpływ na występowanie opóźnień w spłacie zobowiązania. Odstąpienie od ubezpieczenia kredytu jest możliwe, lecz tylko pod pewnymi warunkami. Kiedy więc można odstąpić od ubezpieczenia kredytu? Czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu? Jakie wymogi stawiane są klientom, którzy chcą odstąpić od umowy ubezpieczenia kredytu? Pomimo tego, iż cała procedura wymaga skompletowania szeregu dokumentów i spełnienia wymogów stawianych przez bank, to jednak cały ten proces jest warty uwagi.

Kiedy ubezpieczenie kredytu jest wymagane?

Ubezpieczenie kredytu wymagane jest szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych
o niskim wkładzie własnym. Jest to forma zabezpieczenia banku przed ewentualnymi problemami dłużnika ze spłatą zobowiązania. Bardzo często można spotkać się z sytuacją,
w której podpisanie umowy ubezpieczenia kredytu jest warunkiem do jego udzielenia. Osoby potrzebujące finansowania kupna domu lub mieszkania nie mają wyboru jeśli oferta banku jest jedyną dostępną w danym czasie.

Odstąpienie od ubezpieczenia kredytu – wzór wniosku

Warto wiedzieć jak napisać wniosek o odstąpienie od ubezpieczenia kredytu, szczególnie jeśli generuje to wysokie koszty związane z miesięczną ratą zobowiązania. Aby przejść poprawnie całą procedurę rezygnacji, należy przede wszystkim przygotować odpowiedni wniosek o odstąpienie od ubezpieczenia kredytu. Wzór dokumentu dostępny jest na internetowych portalach finansowych oraz w większości placówek bankowych.

Każdy klient może odstąpić od umowy ubezpieczenia w terminie do 30 dni od daty podpisania dokumentu. Po upływie tego czasu osoba objęta ubezpieczeniem musi złożyć wypowiedzenie umowy, które może skutkować nałożeniem kar umownych. Formularz odstąpienia od umowy ubezpieczenia kredytu lub jej wypowiedzenia jest dostępny na stronie www każdego banku. Poprawnie uzupełniony wniosek powinien zawierać wszystkie dane osobowe osoby ubezpieczonej, numer umowy oraz datę jej podpisania.

Jak złożyć wniosek o odstąpienie od ubezpieczenia kredytu?

Aby prawidłowo przejść proces, który umożliwia odstąpienie od ubezpieczenia kredytu, wystarczy złożyć stosowną deklarację na stronie www danego banku. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to trzeba udać się z pisemnym wnioskiem do siedziby instytucji udzielającej kredytu lub wysłać dokument pocztą. Ciekawostką jest fakt, że w większości banków obowiązuje okres wypowiedzenia wynoszący od 1 do 3 miesięcy. Po upływie tego czasu ubezpieczyciel jest zobowiązany do zwrotu nadpłaconej kwoty na poczet ubezpieczenia jeśli takowa nadpłata wystąpiła.

O czym należy pamiętać, rezygnując z umowy ubezpieczenia kredytu?

Faktem jest, że dodatkowe ubezpieczenia kredytu proponowane przez banki często są mało atrakcyjne dla konsumentów, jednak instytucje finansowe wymagają ich podpisania w celu finalizacji umowy kredytowej. Rezygnując z ubezpieczenia, warto pomyśleć o swojej przyszłości na własną rękę. Spłacając kredyt hipoteczny na przestrzeni lat, można spotkać się z licznymi przeciwnościami losu, które sprawią, że spłata zobowiązania będzie utrudniona. Odpowiednie zabezpieczenie finansowe jest ważne, dlatego po rezygnacji z ubezpieczenia kredytu, dobrym posunięciem jest znalezienie na własną rękę dodatkowego zabezpieczenia, które będzie o wiele mniej kosztowne niż dotychczasowe. Dzięki temu można zapewnić zarówno sobie, jak i całej swojej rodzinie bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych sytuacjach życiowych. Strata pracy, załamanie sytuacji rynkowej oraz inflacja to powody, dla których warto się zabezpieczać.

Co można zyskać, rezygnując z ubezpieczenia kredytu?

Decydując się na podjęcie kroków mających na celu złożenie wniosku o odstąpienie od ubezpieczenia kredytu, można zyskać przede wszystkim niższa miesięczną ratę zobowiązania. To bardzo dobre posunięcie pozwalające na zredukowanie kosztów zaciągniętej pożyczki. Dodatkowe ubezpieczenia zazwyczaj są wymogiem, który pozwala na podpisanie umowy kredytowej. Po spełnieniu wszystkich wymogów banku można w prosty sposób zrezygnować
z umowy kredytowej i cieszyć się o wiele niższymi ratami miesięcznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *